BİZ SİZİ ARAYALIM

  DELMIAWorks Manufacturing ERP

  DELMIAWorks orta ölçekli üreticilerin fabrika ölçeğinde verimliliği ve performansını artırmasına yardımcı olmak için “önce üretim bölümü” odağıyla geliştirilen uçtan uca bir ERP sistemidir.

  DELMIAWorks Nedir?

  DELMIAWorks üretim demektir. Ödüllü bir Üretim ERP yazılımı olan IQMS EnterpriseIQ olarak başlayan süreç, IQMS’nin Dassault Systèmes tarafından satın alınmasıyla DELMIAWorks haline gelmiştir. DELMIAWorks ERP Sistemi, fabrikanızın ortamı için özel olarak uyarlanmıştır.

  • Tedarik zinciri boyunca süreçleri kolaylaştırır ve sizi operasyonel mükemmelliğe ulaştırır.
  • Uçtan uca görünürlük ve kontrol sağlar.
  • İşletmenizin her yönünü iyileştirmek için üretim yazılımı, MES yazılımı ve ERP yazılımını birleştirir.
  blank

  DELMIAWorks Avantajları

  DELMIAWorks üretim ERP çözümü, tüm üretim sürecinin uçtan uca görünürlüğünü sağlayan özel bir teknoloji platformudur. Üretim süreci boyunca meydana gelen olayların gerçek zamanlı görünürlüğü, müşterilerin katma değeri olmayan süreçleri ortadan kaldırmasına ve aşağıdaki maddeler dahil olmak üzere üretim verimliliğini artırmasına olanak tanır:

  • Ek işgücü kaynakları olmadan büyümede %60 artış
  • %100 zamanında teslimat
  • Hurdada %66 azalma
  • Sıfır nakliye hatası
  • Bakım maliyetlerinde %70 azalma
  • Onarım süresinde %75 oranında azalma
  • Tesis verimliliğinde %70’ten %98’e yükselme
  blank
  blank
  blank
  • blankblank

   DELMIAWorks - Endüstri 4.0’ın Tasarımdan Üretime İş Akışlarına Etkisi

   blankblank

   Son birkaç yılda tasarımdan üretime kadar olan süreçte yapılan her işte, Endüstri 4.0 teriminin kullanılmaya başlandığı görülüyor. Endüstri 2.0 ve 3.0’a ne olduğu ve hangi gelişmeler sonucu endüstri 4.0’a geçildiği merak ediliyor.

   Endüstri 4.0, bir üretim şirketinin dijital dönüşüm yolculuğu ile ilgili bir terimdir. Ürünlerin fiziksel üretimini, üretim otomasyonunu ve gerçek zamanlı verileri birleştirerek, karlılığı etkileyen değişimlerin ve verimliliğin yönlendirilmesini sağlar. Hem fiziksel hem de sanal tarafları birbirine bağlayarak, işletmenin tüm yollarının bağlantılı olması yönetim ve kontrol açısından büyük kolaylık sağlar.

   Uygulamada görülen, her şirketin bu beklentilere ulaşabilmek için farklı bir yol haritası izlediği. Şirketinizin büyüklüğü, sektör, mevcut üretim süreçleri ve dar boğazlar, yatırımın boyutu ve insanlara kadar bir çok faktör bu süreci etkiliyor.  Çoğu şirket, bu farklı faktörlerle daha yönetilebilir küçük parçalara bölerek süreci kolaylaştırmaya çalışıyor.

   Endüstri 4.0 vizyonunu tam olarak gerçekleştirebilmek için hangi teknolojilerin gerekli olduğu bu süreçteki en önemli etkenlerden birisidir. Bu sürecin başlangıç yeri üretim bölümüdür. Üretim otomasyonu ekipmanı, diğer sistemlere dijital olarak bağlanıp veri aktarabilecek özellikte olmalıdır. Örneğin ekipmanınızın diğer sistemlere gerçek zamanlı veriler, hata kodları, parça miktarları vb. bilgiler  gönderebilecek bir enjeksiyon kalıp makinesi olması gerekir. Daha eski, dijital olmayan bir ekipmana sahip olsanız da çeşitli ekipmanlar ile endüstri 4.0 sürecine geçebilirsiniz.

   DELMIAWorks Üretim ERP’si gibi sistemler, üretim bölümündeki verilerin envantere aktarımını, depoya ve yönetim aşamasına gerçek zamanlı bağlantı ile yapmaktadır. Üretim bölümünde yapılan işlemleri ve sürecin işleyişini gösteren verilere – makinelerin ne ürettiği,  üretim kalitesi ve herhangi bir iş istasyonunun çalışıp çalışmadığı, bakım gereksinimi gibi bilgilere DELMIAWorks herhangi bir yerden, herhangi bir cihazdan erişilebilerek şirketin yönetim sürecini büyük oranda kolaylaştırıyor.

   Tasarımdan Üretime İşbirliği ve İnovasyonu Sağlamak için Dijital Bir Yol Oluşturma

   Sıradaki en zorlayıcı adım, şirkette çalışan bütün insanları ve süreçleri birbirine bağlamaktır. Buna tasarım ve mühendislik ekipleri de dahildir. Üretim, mühendislik, satış ve pazarlama bölümlerinin işbirliğini tek bir ortamda birleştiren, fikir ve düşünceleri birbirine bağlayan tek, merkezi bir platform ihtiyacınız olacaktır. Dosyaların bir kişiden diğerine aktarılmasını koordine ederek, iş akışı süreçleri kurabilecek bir platform. Bu platform, departmanların görünürlüğünü sanal duvarlarının dışına taşıyarak, işletmeye bütünsel uzmanlık kazandırmaktadır.

   Bu işlemi başarmak için tam bir platforma ihtiyacınız olacak. Grupların bugün dijital olarak işbirliği yapmasını, dosyaları, verileri ve görüşleri hem departman içi hem departmanlar arası paylaşmasını mümkün kılmaktadır. Sorunların, görüşlerin, görevlerin ve projelerin bütün işletme için görünür olması ve herkesi tek bir doğru kaynak ile gerçek anlamda birleştirmektedir.

   Bu platformun bir üretim şirketinin sürecini ne yönde etkileyebileceği tasarımdan üretime uzanan tüm süreçlerde gözlemlenebilir. Parça üretimini hızlandırıp, üretim adımlarını azaltarak ve genel üretim kalitesini etkileyecek fikirler sunmak için üretimin son aşamasını beklemeniz gerekmemektedir. Bu önemli geri bildirim döngüsü, günlük ve anlık üretim bölümü verilerinin toplanması kadar gerçek zamanlı olmaktadır.

   Üretim bölümünden en son aşamaya kadar bütün süreçleri Üretim ERP ile birbirine bağlamak ve sanal departman duvarlarını DELMIAWorks ile yıkmak, doğru verileri doğru zamanda kazanmanızı sağlayacaktır. Sonuç olarak Endüstri 4.0’ın amacı, görünürlüğü ve işbirliğini hızlandırmak, çalışanlarınızın daha iyi kararlar almasına yardım etmektedir.

  • blankblank

   Üretim ERP Sistemi ile İş Stratejilerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

   blankblank

   Üretim şirketleri, faaliyetlerinin temel amacının müşteri ihtiyaçları olduğunu bilerek, tedarik zincirindeki karışıklıklara ve pazardaki hızlı değişikliklere adapte olmalarını sağlayacak gereken çevikliği, hızı ve kaliteyi elde etmek için Üretim ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemine güveniyor.

   Bir üreticinin başarısının merkezinde, müşterilerin beklentileri, yeni ürün ihtiyaçlarının ve tercih edilen satın alma yöntemlerinin değişim hızına ayak uydurabilme çevikliği yatar. Entegre bir üretim ERP sistemi, bu bilgilerin edinilmesinde olağanüstü başarı gösterir; üretim faaliyetlerinin ve iş stratejilerinin müşterilerin değişen ihtiyaçlarını karşılamasını sağlar.

   Müşteriler, iş stratejilerinin nasıl geliştirileceğini belirler ve yönlendirir 

   Müşteri ilişkilerini doğru bir şekilde kurmak, entegre bir üretim ERP sistemi tarafından desteklenen sağlam üretim temeline odaklanmakla başlar. Entegre bir üretim ERP sistemi kullanarak müşterinin bakış açısını bilmek, bu bilgiyi kazandıran stratejilere dönüştürebilir.

   Üreticilerin, ham madde ve diğer tedarik maliyetleri artmaya devam ederken gelir istikrarı sağlamak amacıyla, büyümeyi hızlandırmaya yardımcı olan yeni iş stratejileri oluşturmak için müşteri geri bildirimlerinden ve bakış açısından en iyi şekilde nasıl yararlandığına dair birkaç örnek:

   • Müşterilerinizin zamanına saygı gösterin ve kaynak kapasitesi ile teslimat sözü verebilecek şekilde bir çevrimiçi sipariş sistemiyle sipariş durumunu otomatikleştirin – Müşterileri sipariş durumu için aramayın, sipariş durumuna ve sevkiyat bilgilerine erişmeleri için onlara otomatik, 7/24 güvenli bir web portalı sağlayın. Dünyanın önde gelen elektronik sözleşme üreticilerinden FlextronicsInternational, müşterilerin teslimat sözü veya kapasite kaynak planlama sözü verilebilen sipariş durumlarını cep telefonlarından görebilecekleri sipariş durum uygulamaları sunuyor. Flextronics için müşterilerine sağlayabilecekleri her bir dakikalık tasarruf, yeni bir sipariş potansiyeli anlamına geliyor. Bu bakış açısıyla hareket etmek, güçlü bir platform yapısını gerektirir, bu nedenle gerçek zamanlı üretim ve süreç izlemeyi içeren entegre bir üretim ERP sistemi çok önemlidir.
   • Ürün kalitesiyle ilgili tüm müşteri geri bildirimlerini dijital olarak alma ve ürün geliştirme için hemen kullanma – Bir üreticinin kendisini geliştirmesi için en değerli geri bildirim, müşteri şikayetleridir. Bu geri bildirimler, manüel takibe bırakılamayacak kadar değerli ve daha sonra değerlendirilmeye, analiz edilmeye bırakılamayacak kadar acildir. Kalite Yönetimi, Muhasebe ve Finans, MES ve ERP ile aynı veritabanını kullanan müşteri şikâyet sistemlerine, Malzeme İade Yetkilendirmelerine (RMA), yapılan geri ödemelere ve saha içi onarımlara sahip olmak, ürün eksikliklerinin temel nedenlerini belirlemeye yardımcı olur. Entegre bir üretim ERP sistemi, bu tür bakış açıları ile üreticilerin en çok geliştirmeleri gereken yanlarını bilmelerine yardımcı olur.
   • Sürekli müşteri bağlantısına dayalı planlamayı otomatikleştirerek stok maliyetlerini azaltma – Bilançodaki stok maliyeti, günümüzde üreticilerin karşılaştığı en büyük maliyetlerden biridir. Üretime ayrılan birçok ürün nedeniyle tedarik zincirinde ne kadar aksama yaşandığı göz önüne alındığında, stok maliyetlerini yönetmek özellikle zordur. Üretim hattındaki siparişlerin ve günlük müşteri ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için, üretim ERP platformunun bir parçası olarak otomatik bir planlama sistemi kullanmak, stok maliyetlerini kontrol etmenin anahtarıdır.
   • Özelleştirilmiş proje tabanlı ürünleri yeni ürün gruplarına genişletmeyi seçme – ABD’nin Orta Batı eyaletlerinde pompa ve vana gibi itfaiye aracı teçhizatları üretimi yapan bir firma, isteğe göre uyarlanan vanalara ilginin giderek arttığını tespit eder. Üretici, bunun üzerine entegre ERP sistemi çatısı altında ürün yapılandırma, teklif, fiyatlandırma, ürün planlama ve Üretim Yönetim Sistemini bir araya getirerek isteğe göre uyarlanmış vanayı yeni bir ürüne dönüştürür. Artık şirketin en çok satan vanalarından biri buüründür çünkü dünya çapındaki itfaiye teşkilatları en yeni yangın aracı yapılandırmaları için yeni şeylere ihtiyaç duymaktadır.

   Sonuç 

   Üreticilerin, müşteri beklentilerinin kalıcı olduğu ve sürekli büyüdüğü gerçeğini unutmamaları gerekir. Bu beklentiler ile uyumlu olmanın en iyi yollarından biri, geri bildirim almak için engelleri kaldırırken onlara zaman kazandıracak her süreci otomatik hale getirmektir. Entegre bir üretim ERP platformu, değişen müşteri taleplerine adapte olabilmek için gerekli iş stratejilerinin geliştirilmesine olanak sağlayan uygulama, araç ve teknolojiyi sunar.

  • blankblank

   Dijital Üretim Nasıl Büyüme ve Karlılık Sağlar?

   blankblank

   Tedarik zinciri kesintileri, iş gücü sıkıntıları ve maliyet artışı sarmalıyla uğraşan üreticiler için riskleri büyüme fırsatlarına çevirmek, yüksek bir öncelik. İyi haber ise, dijital üretimin, riskleri ve zorlukları yeni büyüme fırsatlarına çevirebiliyor olması. Bir IndustryWeek anketine göre,  dijital üretimin büyümesinde işletmelere yön veren amaç, yeni büyüme ve karlılık fırsatlarını görebilmek.

   Dijital üretim, üretim bölümleri boyunca görünürlüğü ve kontrolü iyileştirmek, üretim verimini artırmak ve ürün kalitesini korumak için gerçek zamanlı veriler sunuyor. Üreticiler, yeni iyileştirme alanları bulmak amacıyla tedarik zincirlerindeki, üretim merkezlerindeki ve üretim hatlarındaki üretim ve süreç performansını izlemek için de dijital üretimden yararlanıyor.

   Gerçek Zamanlı Görünürlük Karlı Büyümeyi Mümkün Kılıyor

   Üretim bölümündeki kararların ve ödünlerin (buradan emin değilim???) finansal verileri nasıl etkilediğini gerçek zamanlı olarak bilebilmek, dijital üretimin en iyi kanıtlanmış büyüme ve daha çok karlılık sağlama yollarından biri. Üreticiler üretim kararlarının gelir büyümesini ve karlılığı nasıl etkilediğini gerektiği şekilde takip edebiliyor. Muhasebe ve finans, ERP, MES ve tedarik zinciri sistemleri arasında raporlama tutarlılığını ve görünürlüğünü artırmak da üretim verimliliğini iyileştirmeye yardımcı olarak maliyetleri daha da düşürüyor.

   Müşteri perspektifinden baktığımızda, dijital üretim, özelleştirilmiş ürünleri vaktinde ve istenen maliyette üretmek için daha fazla esneklik sağlıyor. Buna beklentilerin üzerine çıkmak için özel ürün değişikliklerini yönetmek, son anda bildirilen üretimleri gerçekleştirmek ve her siparişin durumunda 7/24 görünürlük sağlamak dahil. Amaç, gerçek zamanlı iç görüler ve sürekli iyileştirmeler ile rekabet avantajı kazanırken daha karlı gelir büyümesi sağlayabilmek.

   Dijital Üretim İçin İş Gerekçesi İnşa Etmek

   Üreticileri dijital üretimi benimsemeye iten en yaygın iş etkeni, daha fazla büyüme ve karlılığa ulaşabilmek. Ancak, başarılı olmak için tüm üretim operasyonları boyunca 360 derecelik görüş sağlamalı.  Bir dijital üretim sisteminin, muhasebe ve finanstan ERP, MES, Kalite, Tedarik Zinciri Yönetimi ve raporlamaya kadar aynı verileri paylaştığı tek, birleşik bir veri tabanı üzerine kurulması gerekli

   Dijital üretimi bütün halde tutan bağ, gerçek zamanlı veriler. Değişen müşteri taleplerine göre üretim tarzlarını değiştirebilecek kadar uyumlu olmak, rekabet baskılarına yanıt olarak esnek koşullar sunmak ve maliyet ve kalitenin kontrolünü elinde tutabilmenin hepsi, gerçek zamanlı verilerle çalışmayı benimseten etkenler. Karmaşık mevzuatlar, yasal uyumluluk ve EHS Çevre-Sağlık-Güvenlik ile ilgili konuların kontrolünü elde tutabilmek için her üretim operasyonu alanında gerçek zamanlı veri iç görüsü sunan bağlantılı bir üretim sistemi gerekli.

   Sonuç

   IndustryWeek’in hangi iş amaçlarının üreticilerin dijital üretimi benimsemesini etkilediğine yönelik araştırması karşılıklı ilişkiler içerirken, gerçek zamanlı veriler birleştirici bir bağ olmakta. Üretim operasyonları, riskleri yönetebilmek ve karlı şekilde büyüyebilmek için üretim bölümünde daha fazla görünürlük, kontrol ve iç görüden yararlanıyor.