05Ara 2016

Sanayinin Vazgeçilmez Parçası ”Endüstriyel Yazılımlar”

tiad-haber

 

 

 

19 uncu yüzyılda, sanayi makinalarının otomasyonu ve kullanımı için Kam kullanılmaya başlandı.

 

1820-1830 yılları arasında ilk üretilen kopyalama tornasıyla başlayan Kam ile çalışan makinalar, 1910 – 1. Dünya savaşı sırasında en ileri düzeyine ulaştı. 1950’lerde, hidrolik uygulamaları için Kam tabanlı otomatik makinalar bir mastar şekli izleyerek çalışmaya başladı. Fakat tolerans ve tekrarlana bilirlik ihtiyacı ile 1950’li yıllarda, NC (Numeric Control) makinalar üretilmeye başladı. Elle (manuel) programlanan bu makineler, 3 boyutlu bir modeli takip edebilmek ve birçok imalat ihtiyacını programlama ile çözmek için yerini 1960’larda CNC (Computer Numeric Control) makinelere devretmiştir. Böylece CAD/CAM (bilgisayar destekli tasarım ve imalat) mühendislik yazılımları, makine sanayisinde kullanılmaya başlanmıştır.

 

Günümüzde mühendislik yazılımları tasarımdan, imalata; analizden, ürün yaşam döngüsüne kadar sanayinin içindeki vazgeçilmez bir parçayı oluşturmaktadır.

 

CAD ( Bilgisayar destekli tasarım), üretmek istediğiniz ürünleri 2 veya 3 boyutlu olarak dijital ortamda modelleyip, geliştirme, düzenleme ve optimizasyonu yapmanızı sağlayan yazılımlara verilen isimdir. CAM (Bilgisayar destekli imalat) ise imal etmek istediğiniz parça ve kalıp gibi tüm CAD modellerini, dijital ortamda kullandığınız takım ve fikstürlere göre programlayarak CNC makinelerinizi kontrol eden yazılımlara verilen isimdir.

 

CAD/CAM yazılımlarının gelişiminin ardından CAE (Bilgisayar destekli mühendislik) yazılımları, CAD ortamında geliştirdiğiniz tasarımları gerçek ortamında simülasyonunu yaparak, karşı karşıya kalabileceğiniz problemleri imal sürecinden önce görmenizi sağlar.

 

PDM ( Ürün Veri Yönetimi) ürünle ilgili bütün bilgileri ve ürünün içinde bulunduğu iş akışını (work flow) kontrol eden yazılımdır. Günümüzde bir ürünün geliştirilmesinde sadece 3 boyutlu tasarım tek başına yeterli gelmemektedir ve ürünün geliştirilmesinden, son kullanıcıya kadar olan süreçlerin etkin işleyebilmesi için CAE ve PDM gibi çözümleri kullanmak gerekiyor. Hatta PDM sistemini, ERP (Kurumsal Kaynak Planlaması) ile entegre edip tüm satın alma ve maliyet gibi konuları ortak bir noktadan yönetmek gerekiyor. Bundan dolayı da Yenasoft olarak biz tüm bu konularda çözüm üretmek için müşterilerimiz ile birlikte çalışıyoruz.

 

Üretimde kullanılacak mühendislik yazılım çözümleri eskisi gibi artık birbirinden çok uzak teknolojilere sahip değiller. Tabi ki belli imalat teknolojilerine eğilmiş spesifik çözümler sunan ayırt edici özelliğe – modüllere- sahip yazılımlar ve yazılımlarımız var. Ama bence en önemli olan tüme hakim olan bir teknik ekibe ve hizmet anlayışına sahip olmak mühendislik yazılımlarının katma değerini arttırıyor.

 

Mühendislik yazılımlarının gelişimi, özgür ve yenilikçi ürünlerin limitsiz ve hatasız tasarımlarının yanı sıra; çevreci, tahmin edilebilen üretim zamanı ve maliyet analizleriyle dünya sanayisine inanılmaz uygulamalar kazandırmıştır. Havacılık, otomotiv ve medikal sektörlerindeki bu inanılmaz gelişim bunun eseridir. Örnek verecek olursak, protez organlar en çarpıcı örneklerdir. Ameliyat esnasında hastaya uygun bir protezi o anda üretmek, limitlerin nerelere taşındığına bir işarettir.

 

Endüstri 4.0 sanayi devrimi ve geleceğindeki en önemli parça, mühendislik yazılımlarıdır. En kolay şöyle açıklayabilirim; yakın geçmişte üretimde kullanılan makinelerin teknolojileri ve donanımları hem önem hem de maliyet açısından büyük bir yer tutuyordu. Sanayi devrimi projesiyle artık; düşük maliyetli, az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten ancak bir o kadar da yüksek güvenilirlikte çalışan internet tabanlı donanımlar planlanıyor. Bu donanımları çalıştıracak yazılım sistemlerinin, tüm imalat tecrübesini otomatik olarak aktararak, tüm araç gereçler ile bilgi ve veri alışverişinde olması planlanıyor. Bu da mühendislik yazılımlarının yakın gelecekte en önemli parça olacağını kanıtlıyor.