İpuçları

ana sayfa > İpuçları > SolidWorks’te Profil Kütüphanesi Oluşturma

SolidWorks’te Profil Kütüphanesi Oluşturma

SolidWorks Profiller menüsü ile çelik konstrüksiyon tasarımlarına büyük hız katmaktadır. SolidWorks standart araç öğelerinden olan Profiller menüsü, kullanıcı tarafından istenildiği kadar geliştirilebilinen bir kütüphane ile çalışır. Profil kütüphanesi oluşturma işlemini inceleyelim:

 

1. Yeni bir parça dosyası açılır ve üzerinde hiçbir çalışma yapılmadan dosya SLDLFP uzantılı olarak kaydedilir.

 

 Bu uzantı seçildiğinde kayıt yeri otomatik olarak Design Library olarak görünecektir.  Ancak profiller menüsünün kütüphanesi  C:\Program Files\SolidWorks Corp\SolidWorks\data\weldment profiles içinde kayıtlıdır; bu nedenle kayıt yerini adrese göre düzenlemek gerekecektir.

 

 Adrese gidildiğinde standart türünü belirtmek için hazır ANSI ve ISO klasörleri görünecektir, yeni dosya bu kütüphanelere eklenebilir yada bu adrese yeni boş bir klasör ekleyerek kendi standart kütüphanenizi oluşturabilirsiniz. Yeni klasörün içine profil tipini belirleyebilmek için Kare Profil isminde yeni bir klasör eklenir ve dosya bu klasöre kaydedilir. (Dosya ismi için profil boyutlarını belirtmek uygun olacaktır.)

 
 

2. Kaydetme işleminden sonra unsur ağacındaki dosya logosu resimde belirtildiği gibi değişecektir.

 
 

3. Temel düzlemlerden biri seçilerek üzerine resimdeki çizim yapılır ve çizim kapatılır.  Hazırlanan geometri profilin kesitini oluşturacağı için eğer et kalınlığı olan bir yapı oluşturulacaksa, bu bilginin resimdeki gibi verilmesi gerekmektedir.

 
 

4. Dosya kütüphane dosyasıdır ancak eklenen çizimi de kütüphane öğesi olarak tanımlamak gerekir. Bunun için unsur ağacından çizimin üzerine sağ tıklanarak Kitaplığa Ekle seçimi işaretlenir.

 

 

 Bu işlemden sonra çizim ikonunun üzerine kütüphane unsuru işareti eklenir.

 
 

5. Bu dosya kullanılarak oluşturulacak profilin isminin profil listesinde otomatik olarak verilebilmesi için Dosya menüsünden Özellikler seçimine girilir.

 
 

 Açılan pencerede resimde belirtilen düzenlemeler yapılır. Böylece profil listesi oluşturulduğunda, kullanılan profilin bilgisi listede otomatik olarak yerleşecektir.

 
 

6. Bu işlemlerden sonra dosya kaydedilerek kapatılır.

7. Yeni bir dosya açılarak herhangi bir profil çalışmasına başlanır. Hazırlanan profil seçilerek profil tasarımı yapılır.

 
 

 Standart seçiminde Yenasoft isimli yeni oluşturulan standart kütüphanesi seçilir,  Tip seçeneğinde Yenasoft klasörü içinde oluşturulan Kare Profil seçeneği seçilir (Başka profil türü oluşturulmadığı için sadece tek seçim çıkacaktır),  Boyut seçeneğinde ise hazırlanan dosya seçilir. (Bu klasörde başka dosya bulunmadığı için boyut için tek seçenek görünecektir.)

 
 
 
yenasoft takvim There are no events to display
< tüm İpuçları