freze

FREZE

Esprit, 2.5 Eksen’den 5 Eksen devamlı işlemeye kadar tüm Frezeleme uygulamaları için çözüm sunar. Katı, yüzey ve tel kafesten takım yolu oluşturabilir. Parametrik çalışan motoru (kernel) ve model tanıma (knowledge based) fonksiyonlarıyla, benzer parçalarınızın işlenmesinde programlama zamanınızı inanılmaz ölçüde kısaltır. Kalanı işleme ve stok tanıma özellikleri ile bir önceki takımdan kalan yerleri tespit ederek sadece o alanları işler.

 

Direkt 3D model veya 2D çizimi bir silindire sardırarak 4 eksen devamlı işleme yapabilir. Standart 3 eksen hareketlerimizin ( X,Y veya Z ) döner tabla eksenimize (C eksen) uygulayabilir. Aynı zamanda döner tablamızın merkezinden kaçarak (Y eksen) her çeşit işleme stratejisini uygulayabilir.

Takım tezgahı üreticileri tarafından sertifikalı NC kod üreticisi kütüphanesi (post processor) ve her tür çok eksenli dik, yatay tezgahları kolayca tanımlama ve gerçek katı simülasyonda çarpma kontrolü yapabilme kapasitesi, Esprit’ in üstün özelliklerinden sadece birkaçıdır.

 

4 Eksen Sarmal Frezeleme

ESPRIT sarmal frezeleme doğrudan katı modellerin 3D özelliklerinden veya düz 2D özelliklerden gerçekleştirilir. ESPRIT, aynı anda 4. eksen kullanarak simultene kontür, cep ve delik işleme programlarını kolaylıkla yapabilir. ESPRIT, standart 3 eksenli hareketlerden (X, Y veya Z) bir eksen etrafında C eksenli hareket oluşturur.

 

Kontür İşleme

CNC programcıları, ESPRIT’in kontür işleme çevrimini, profil kesimi, kaba işleme, slot açma, yarı finiş ve sabit veya değişken kesme derinliklerine sahip düz ya da konik duvarları işleyebilmek için ideal olan teknikleri sunan esnek bir yöntemdir. Sadece işleme parametrelerini ayarlayın ve ESPRIT herhangi bir geometriyi kesmek için gerekli takım yolu bilgilerini bu geometriden okuyacaktır. Daha kapsamlı takım kontrolü için, ESPRIT kesim sırasında herhangi bir noktada bireysel işleme parametrelerini kontrol etmenizi sağlarken ayrı ayrı takım hareketlerini yönetir.

 

Kaba ve Havuz İşleme

ESPRIT’ in havuz işleme döngüsü kaba ve havuzlar için tam takım kontrolü ve kapsamlı otomasyon sağlar. Düz kareler veya düzensiz sınırlar, Z seviyeli adalar ve çoklu delikleri içeren karmaşık şekillere işleme yaptığınızda, ESPRIT programlamanızı önemli ölçüde basitleştirebilir. ESPRIT tarafından sağlanan geniş çeşitlilikte cep işleme ve finiş yöntemleri ihtiyaçlarınız için neredeyse sınırsız seçenek sunar.

 

Kalanı İşleme

ESPRIT’ in akıllı kalanı işleme çevrimi, kalanı işleme yapılacak operasyonları ve kesici takımları otomatik olarak tanır, model ve stok arasında kalan kısımları hesaplayarak havuz veya kontür olarak mı işlemesi gerektiğini otomatik olarak belirler.

 

Delme ve Delik Oluşturma

Delme ve delik oluşturmak için, ESPRIT’ in işleme döngüleri ile takım tezgahınızın hazır çevrimleri arasından seçim yapabilir veya her ikisinin kombinasyonunu kullanabilirsiniz. ESPRIT ile tek bir adımda birden çok döngü ve takım gerektiren karmaşık delikleri işleyebilisiniz. Proses yöneticisini kullanarak, bir adımda matkap, delik delme, delik frezeleme ve diş açma yapabilirsiniz. ESPRIT’ in diş frezeleme döngüsü, iç veya dış sağ veya sol dişleri makinede yapabilmenizi sağlar ve ESPRIT’ in spiral döngüsü, deliklerin frezelenmesi için idealdir. ESPRIT döngü süresini en aza indirgeyerek optimize edilmiş takım yollarını otomatik olarak üretir.

 

Özel İşleme Çevrimleri

 

 

ESPRIT’ in özel işleme çevrimleri, kesici takım hareketleri üzerinde tam kontrol sağlar. ESPRIT’ in ekleme teknolojisi ile kesim esnasında herhangi bir noktada işleme parametrelerini bir işleme döngüsünde ayarlayabilirsiniz ve özel döngü size, komut satırlarını, satır içi G kodunu ve özel kesici takım hareketlerini herhangi bir nokta da müdahale etme imkânı sağlar. ESPRIT kesme işlemini duraklatma ve parça veya takım incelemesi için kesme takımını park işleviyle geri çekme ve takım yolu editörüyle araç yolunu grafik olarak düzenleme yetkisi de verir.