5-eksen-isleme

5 Eksen Freze

5 Eksen İşleme; havacılık sanayisinden otomotiv sektörüne, kalıpçılıktan ağaç işleme tezgahlarına kadar her alanda kullanılarak üretim maliyetlerini azaltmanın yanında hassas üretim imkanı da sağladı. Son yıllarda, 5 Eksen tezgahların döner tablalarına torna aynasının özelliklerini ekleyerek, bu tezgahlarda tornalama imkanı da sağladılar. Bu da 5 Eksen İşleme yazılımlarının torna modülüne sahip olma gerekliliğini doğurdu.

 

 

 

ESPRIT kolay kullanıcı arayüzü ile 5 eksen tezgahlarınızın %100’ünü Kullanın!

Hassas 5 Eksenli Tezgah Çözümleri

ESPRIT,  en iyi tamamlanmış parça kalitesi ve verimlilik artışıyla, endüstrinin 5 eksenli takım tezgahı gereksinimlerini karşılar.

 

ESPRIT, gerçekçi simülasyon ve kolay programlama arayüzü ile 5 eksenli takım tezgahlarının tam potansiyelini kullanır.

 

 

5 Eksen’in Artıları

 

 

Her makineye uygun 5 eksen programlama
Dünya standartlarına uygun tamamlanmış parça kalitesi
Her sanayi için işleme yapabilme
Tüm 5 eksenli takım tezgahları ile uyumluluk
Mükemmel işleme hassasiyeti
Sanal makine ortamında kapsamlı ve kesin simülasyon yapabilme
Pürüzsüz CNC makine kinematiği
Optimal CNC kodu için fabrika sertifikalı post processorler
Özel uygulamalar ve 5 eksenliler için birden fazla çözüm seçeneği

5 Eksen Stratejileri

5 Eksen Kaba

 

Yenilikçi ESPRİT 5 Eksen stratejisi döndürülmüş veya silindirik zeminlerde kaba komutunu kullanmanızı sağlar.

 

 

 

ESPRİT 5 Eksen için Profit Milling yöntemini kullanarak giriş açısı, talaş yükü, yanal kesim kuvveti ve tezgahın ivmelenmesini kontrol eder. Bu eşsiz strateji ile takım ömrünü arttırabilir ve standart işleme tekniklerine göre işleme süresini azaltabilirsiniz.

5 Eksen Kontür İşleme

 

5 Eksen Kontür Operasyonu, CAD programlarında gelen veya Esprit içerisinde oluşturulmuş profiller, eğriler gibi geometrik elemanların bir ya da birden fazlasını seçerek işlemeye izin verir.

 

3D modelde pah çizilmemiş olsa bile çok yönlü bu komut ile 3D eğri takip edilerek pah kırılabilir. Arayüz kesme yönü (line-in) ve çapraz (cross) takım kesme açılarını tam kontrolünü sağlayan parameter ayarları ile kolay kullanım için tasarlanmıştır.

 

 

 

Esprit 5 Eksen Kontür Stratejisi ile modelde bulunan ters açılardaki kenarları da içeriden işleyebilirsiniz.

Impeller

 

Impeller işlemek, 5 Eksen bilen en deneyimli CNC programcısı için bile her zaman zor bir iştir. ESPRİT 5 Eksen makina çözümü için Impeller işleme adımlarını basitleştirmek ve hassasiyeti artırmak için akıllıca hazırlanmış bu komutu kullanıcılara sunar.

 

ESPRİT 5 Eksen Impeller İşleme, türbün kanatları arasını işlemek için kaba, ara kaba ve finiş işlemeye olanak sağlar. Ayrıca impellerlarda bulunan ufak ara kanatlara kaba ve finiş uygulanabilir.

 

 

 

ESPRİT 5 Eksen Impeller komutu, parça ve takım ya da takım-takım tutucu arasında olabilecek problemleri otomatik olarak engeller. Finiş pasoları taban yüzeyi ile impeller kanatları arasında oluşturulur. Kullanıcılar tek tek veya tüm kanatları aynı anda işleyebilir.

Kanal Kaba İşleme

 

İki ince duvarı olan derin kanallı bir parçanın işlenmesi gibi zor bir görevin üstesinden nasıl gelebilirsiniz?
Cevap: ESPRIT

 

 

 

ESPRIT, özel trokodial kanal işleme tekniği sunuyor. Adapte olmuş takımyolu ve yumuşak hareketlerle ESPRIT 5 Eksen komutu, takımı eşit ve etkili şekilde kullanır. Mümkün olduğu kadar çok malzeme keser. En kısa zamanda ince duvarlar üzerinde takımı bekletmeden baskıyı azaltarak bunu başarır. Keskin takım dönüşlerine engel olmak için sürekli kesme hızlarında değişiklik yapar.

Swarf

 

 

 

ESPRIT 5 Eksen Swarf komutu, takımın yanını kullanarak kurallarla oluşturulmuş yüzey yapısını takip eder. Takım senkronize olarak üst ve alt yüzey kenarlarının arasını takip eder.
Bu daha iyi bir yüzey kalitesi için takımın yanını tamamen kullanmamıza olanak sağlar ve çok derin pasolar ile yüksek talaş kaldırmayı hızlandırır.

5 Eksen Kompozit

 

Karmaşık parçalarda, özellikle de takım üretimi ve medikal sektöründeki işlerde programlamadaki akıcılık hayati önem taşır. Kompozit 5 eksen komutu ile Esprit, her sektörden parçaları geniş yelpazede kapsayan benzersiz bir pazar işleme stratejisini patentli olarak sunar.Esprit 5 eksen kompozit işleme komutu,  tek bir arayüz ile kullanıcılara takım yollarını ve takım oryantasyonlarını  5 eksen simultane olarak oluşturmayı sunar.

 

 

 

Kompozit, 6 farklı işleme stratejisi ve 5 benzersiz oryantasyon stratejisini kapsar. Bu, CNC programlarında işi basitleştiren, görülmemiş bir gelişmedir. Eğer yüksek hassasiyet gerektiren bir parçaya meydan okumak isterseniz, karmaşık şekilli parçalarınız varsa Esprit 5 eksen kompozit işleme komutu size en uygun işleme stratejisini sunar.

Kontür Finiş İşleme

 

 

 

5 Eksen CNC programcıları genellikle kavisli ve dikeye yakın duvarları olan parçaların işlenmesinde zorlanır. Bu kesme stratejisi, geometrilerin dairesel ya da eğri zeminlerinin kesişimlerinde en uygun finişi elde etmek için tasarlanmıştır. ESPRIT 5 Eksen Kontür İşleme ile dairesel eğri zeminleri kolayca işleyebilirsiniz. En iyi yüzey kalitesi ve kısa işleme süresini elde edebilirsiniz.

Port ( Tüp ) Kaba ve Finiş

 

Otomotiv sektöründe herhangi bir parçanın işlenmesinde basit ve güçlü CNC programlama esastır. ESPRİT 5 Eksen Port Kaba stratejisi motor bloğu, giriş-çıkış egzoz tüpleri ve kompresör pompası gibi zorlu parçaların işlemesinde kullanılır.

 

 

 

ESPRİT Port Kaba Komutu, kılavuz eğri boyunca takım kısıtlı hareketlerle talaş kaldırır. Bu komut, takip eğrisi ile portun karşı tarafına ulaşır. Programcının sadece bir başlangıç profili, bitiş profili ve takip eğrisi seçmesi yeterlidir. Bu strateji lolipop takım gibi özel takımların da kullanımına olanak sağlar. ESPRİT 5 Eksen Port Kaba ve Finiş Komutu, parçanızı tek seferde doğru işlemeyi garanti eder.

Spiral

 

ESPRIT bir yeniliği daha sunar. Tek bir ayarla spiral olarak kaba ve finiş takımyolu ile parçanızı işleyen benzersiz bir işleme tekniği… ESPRIT 5 Eksen Spiral Kaba komutu, parçanızın etrafında eşit miktarda talaş kaldırır. Bu komut ara finiş ihtiyacını ortadan kaldırır. ESPRIT’ in 5 Eksen spiral kaba takım hareketi, parça boyunca her tür şekil ve ölçüdeki stoğu işlemek için hareket eder. Direkt finiş yapabilmeniz için her yerde eşit stok payı bırakır.

 

 

 

Gerekli programlama parametrelerini mininmumda tutar ama yine de takım ve eksen hareketlerinin tamamı kullanıcının kontrolündedir. Üstelik takımyolu boyunca ilerleme ve devri optimize eder. Makine ivmelenmesi parça kenarları boyunca artarken finiş kalitesi de artar.

telefon
eposta
iletisim

+90 216 577 67 77 (12 hat pbx)

info@yenasoft.com

Yenasoft yazılım donanım ve danışmanlık san. ve tic. ltd. şti.
İçerenköy Mahallesi Çayır Caddesi No: 1/ 4 Partaş Center Kat:17 Ataşehir/ İstanbul, Asya